واحد برنامه ریزی درسی
برنامهریزی درسی (Curriculum Planning) به معنای سازماندهی مجموعهای از فعالیتهای یاددهی-یادگیری به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار یادگیرندگان و ارزیابی میزان تحقق این تغییرات است. واحد برنامهریزی درسی به عنوان یکی از واحدهای اصلی مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه، با توجه به نقش نظارتی و مشاورهای خود، در نظارت بر روند راهاندازی رشتههای جدید، بازنگری برنامههای درسی و طراحی برنامههای درسی رشتههای نوین فعال است. این واحد با اتکا به شیوهنامه مصوب مرتبط و از طریق بررسیهای کارشناسی برنامههای درسی و مستندات ارائه شده، به ارائه بازخورد، مشاوره و پایش فرآیند مذکور میپردازد و به تحقق اهداف مورد نظر کمک میکند.
اهداف واحد
- ارزیابی و پایش نتایج برنامههای آموزشی
- اجرای طرحها و پروژههای نیازسنجی آموزشی
- مشارکت در بازنگری برنامههای آموزشی و درسی
- پیگیری اجرای برنامهها با همکاری مدیران گروهها
- ارتقای برنامههای آموزشی بینرشتهای تحصیلات تکمیلی
- پژوهش در انطباق برنامههای درسی با نیازهای آتی جامعه
- ارتقای کیفیت برنامههای درسی و منابع آموزشی از طریق پژوهشهای میدانی
- طراحی فرمها و تدوین دستورالعمل بازنگری برنامههای آموزشی، طرح دوره و طرح درس.
اهم وظایف و فعالیت ها
- ارائه مشاوره تخصصی و نظارت بر فرآیند بازنگری برنامههای درسی رشتههای مقاطع دایر، بر اساس ضوابط وزارتی و رویکردهای نوین در برنامهریزی درسی.
- اتخاذ رویکرد نظاممند در تدوین و بازنگری طرح دورهها از طریق نظارت، هدایت و رصد اجرای شیوهنامه «تدوین و بازنگری طرح دورههای رشتههای مقاطع دایر در دانشکده».
- هدایت شکلگیری و استقرار کمیتههای برنامهریزی درسی در دانشکدهها و بیمارستانهای تابعه.
- برگزاری نشستهای ادواری مشترک با کمیتههای برنامهریزی درسی به منظور هماندیشی و نهادینهسازی برنامهریزی درسی بر مبنای اصول علمی در سطح دانشکده.
- طراحی و پیادهسازی «برنامه مدیریت فرآیند برنامهریزی درسی» به منظور بهبود کیفیت برنامههای درسی و طرح دورهها/درسها در دو بعد طراحی و بازنگری در سطح دانشگاه.
- اتخاذ رویکرد نظاممند و نظارت بر پروژههای نیازسنجی با همکاری دفاتر توسعه آموزش و کمیتههای برنامهریزی درسی به منظور برآورد نیازهای آموزشی در حوزه برنامهریزی درسی.
- توانمندسازی اعضای هیات علمی و گروههای آموزشی در حوزه برنامهریزی درسی از طریق برگزاری کارگاهها و دورههای کوتاهمدت آموزشی.
- هدایت و حمایت فنی از دانشکدهها و گروههای آموزشی از طریق ارائه مشاوره تخصصی در طراحی شقوق مختلف برنامههای درسی.
- برنامهریزی برای روزآمدسازی و اطمینان از بهکارگیری مبانی علمی در تدوین و بازنگری سطوح مختلف برنامه درسی، با توجه ویژه به رویکرد آموزش مبتنی بر توانمندی.
- همکاری در ارزشیابیهای ابلاغ شده از سوی نهادهای بالادستی یا ذکر شده در اسناد بالادستی، مانند اعتباربخشی مؤسسات آموزشی.


